16 porad jak robić zdjęcia na wakacjach - VictoriaTravel.pl

16 porad jak robić zdjęcia na wakacjach

1. Kondensacja pary wodnej na sprzęcie

To może nam się zdarzyć zawsze. Wystarczy, że czasem przez przypadek chuchniemy na obiektyw, bo chcemy zdmuchnąć z niego płatek śniegu lub też zbyt szybko wyjmiemy aparat z torby po wejściu do rozgrzanego pomieszczenia. W efekcie na zimnej szklanej powierzchni tworzy się wilgotna warstwa, która na kilkadziesiąt minut uniemożliwi wykonywanie zdjęć. Aby choć trochę pozbyć się tego problemu, pamiętajmy, żeby aparat wyciągać z torby/pokrowca powoli, stopniowo, mieć go pod kurtką.
nikon1_aw1

2. Kontroluj stan baterii.

W niskiej temperaturze źródła prądu, takie jak baterie alkaliczne czy akumulatory litowo-jonowe tracą wydajność w zastraszającym wręcz tempie. Kiedy więc już wyciągniemy aparat z ciepłej torby bardzo prawdopodobne będzie to, że na jednym komplecie akumulatorów wykonamy znacznie mniej zdjęć niż wykonalibyśmy w lecie w ciepłych warunkach. Walka z zasilaniem to jedno z poważniejszych utrudnień, z jakimi styka się fotograf wykonując zdjęcia w zimie. Ujemna temperatura może szybko rozładować baterię. Dlatego zimą nie trzymaj zbyt długo aparatu na mrozie. Baterię należy trzymać w cieple i z dala od wilgoci, na przykład w specjalnej torebce oraz kieszeni wewnętrznej. By zapobiec zawilgoceniu baterii możemy również umieść ją w torbie z saszetkę z pochłaniaczem wilgoci. Można je kupić w sklepie albo znaleźć w opakowaniachz innymi urządzeniami czy produktami, które kiedyś kupiłeś np. buty.

3. Nigdy nie dotykaj palcami soczewek obiektywu.

W przeciwnym razie pozostaną na nich tłuste odciski palców i zdjęcia wyjdą nieostre.

4. Upuściłeś aparat w śnieg?

Jeżeli zdarzy Wam się upuścić aparat w zaspę śnieżną, to o ile sprzęt którym dysponujecie nie jest profesjonalną, uszczelnianą lustrzanką, najrozsądniej będzie jeśli przerwiecie fotografowanie, wyłączycie aparat i od razu wyjmiecie z niego akumulator. Jeżeli do komory zasilającej włączonego aparatu dostanie się woda to zwarcie przez nią wywołane może zniszczyć aparat w takim stopniu, że bardziej będzie opłacało się kupić nowy niż naprawiać stary.

5. Bądź jak Steve Mccurry i pracuj z kolorem.

Wykorzystaj tło, niech zagra z osobą na pierwszym planie. Użyj koloru aby zbudować śmiałe i ciekawe kompozycje. Jednak pamiętaj, że kluczem jest prostota. Nie staraj się uchwycić w kadrze wszystkiego. Na początku skup się na dwóch lub trzech kolorach – jeśli chcemy, żeby zdjęcie było bardzo mocne i energetyczne wystarczy, że postawimy przykładowo na kolor czerwony lub niebieski. Nie musisz ograniczać się do głównych barw, kompozycja różu z zielenią również może być bardzo ciekawa.
źródło: http://www.magnumphotos-commercial.com/photography/steve-mccurry/overview

6. Kontroluj balans bieli

Zdjęcie wykonane w zimowej śnieżnej scenerii często mają wyraźnie niebieską dominantę czyli są w dużym stopniu niebieskie. Główną przyczyną jest błędne działanie mechanizmu balansu bieli, który przejawia tendencję do niewłaściwej oceny temperatury barwowej światła. Dodatkowo efekt ten zostaje wzmocniony zdolnością śniegu do odbijania błękitu nieba. Na szczęście ten problem możemy łatwo rozwiązać. Wystarczy na komputerze skorygować balans bieli zdjęcia. Jest to bardziej precyzyjny sposób niż zmiana ustawień w aparacie podczas sesji.

7. Ustaw się odpowiednio względem słońca

W zależności od efektu, jaki chcecie uzyskać, niezwykle ważne będzie to, w którą stronę odwrócicie się z aparatem względem padających promieni słonecznych. Oświetlenie przednie (światło docierające do sceny zza pleców fotografa) będzie dawać światło „bezpieczne” pod względem ustawień ekspozycji, lecz również mało interesujące. Jeśli chcesz uzyskać ciekawy efekt wykorzystaj oświetlenie boczne, które daje znakomite rezultaty przy tradycyjnej fotografii krajobrazowej. rozwiązaniem będzie wykorzystanie
światła padającego wprost na obiektyw aparatu, zwłaszcza podczas godzin porannych. Dzięki takiemu zabiegowi część sceny może odznaczać się wyraźnie odmienną kolorystyką, a cienie są wydłużone i wyglądają bardzo atrakcyjnie.

8. Nadaj fotografii głębię.

Postaraj się znaleźć ciekawy motyw (jak łódka na zdjęciu) i umieść go w kadrze na pierwszym planie. W ten sposób pejzaż na fotografii będzie miał większą głębię. Oczywiście wykorzystaj do tego celu szeroki kąt obiektywu w aparacie.

9. Nie obcinaj stóp.

Pamiętaj, żeby fotografując sylwetkę nie przycinać stóp czy głowy osoby, której robisz zdjęcie. Lepiej pozostaw większą przestrzeń dookoła postaci. Dzięki temu będziesz mógł później wykadrować zdjęcie podczas edycji w programie graficznym na komputerze.

10. Korzystaj z naturalnych ram.

źródło: archiwum własne Michał Kudłacz
Jeśli chcesz, żeby Twoje zdjęcia były niebanalne wykonuj je tak, by kadr otaczały jakieś elementy. Mogą to być na przykład ramy okna, brama lub inne motywy, tworzące naturalne obramowanie (na przykład fragment pociągu na pierwszym planie z boku). Ten zabieg pozwoli również uzyskać na zdjęciu efekt głębi.

11. Dzieciom rób zdjęcia z ich poziomu.

Fotografując dzieci lub osoby dużo niższe od Ciebie pamiętaj, żeby nie robić tego z góry, lecz z ich perspektywy. Nawet jeśli to wymaga częstego uginania kolan. Dzięki temu nie tylko uchwycisz dobrze proporcje dziecięcego ciała, ale również pokażesz świat widziany ich oczami.

12. Horyzont nie w połowie kadru.

Źródło: https://www.flickr.com/photos/72323208@N00/
Fotografując krajobraz, skorzystaj z zasady trójpodziału kadru. Według tej reguły linię horyzontu należy umieścić nie w połowie, lecz na 1/3 lub 2/3 wysokości kadru. Pozwoli to uzyskać poprawną kompozycję i lepszy efekt wizualny. Możesz również eksperymentować z perspektywą. Stosuj różne punkty widzenia, rób zdjęcia z różnych stron dla różnych rezultatów. Możesz zrobić zdjęcie z dołu lub z wysoka, z dalszej lub bliższej odległości. Potem wybierz najlepsze ujęcie.

13. Fotografuj tablice informacyjne.

Takie fotografie pozwolą Ci zapamiętać, gdzie dokładnie spędzałeś czas. Jest to pomocne szczególnie, gdy przy sobie nie masz sprzętu wyposażonego w GPS, który zapamiętałby Twoją lokalizację. Aparatem możesz również „zanotować” treść.

14. Portret w ostrym słońcu.

Źródło: https://www.flickr.com/photos/rafimmedia/
Chcesz zrobić idealny portret, jednak ostre słońce razi oczy modela i prześwietla czubek nosa? Jest na to sposób. Zabierz osobę, którą fotografujesz w cień lub ustaw jej twarz tak, by słońce znajdowało się z boku lub z tyłu. Smoliste cienie, które pojawią się na skórze wypełnij błyskiem flesza lub światłem odbitym od blendy – może za nią posłużyć srebrna folia aluminiowa.

15. Zadbaj o odpowiednie proporcje.

By podkreślić rozmiar obiektów i pokazać je jak najbardziej realistycznie wykorzystaj na zdjęciu elementy o znanych gabarytach. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego jakąś postać. Na przykład, by zwrócić uwagę na bezkres przestrzeni czy wysokość
budowli, umieść na pierwszym planie człowieka.

16. Wykorzystaj „złotą godzinę”.

„Złota godzina” to krótki moment w ciągu dnia, gdy słońce świeci w bardzo specyficzny sposób. W ciągu doby są dwie takie pory – tuż po wschodzie słońca i chwilę przed jego zachodem. Najlepiej jeśli sprawdź w swoim smartfonie dokładną godzinę zachodu i wschodu. To idealny moment na zdjęcia;) „Złotą godzinę” najlepiej wykorzystaj na zdjęcia krajobrazu lub architektury. Zrezygnuj z klasycznego portretu, do którego światła jest już trochę za mało. Fotografując pod słońce, złapanie flary nie jest niczym trudnym. Z pozoru nieciekawe budynki, zarysowane ostrym, złotym słońcem, nabierają zupełnie innego wyrazu. Co ważne, cienie pokazują struktury budynków. Ostatnie 10 minut złotej godziny to już klasyczny zachód słońca. Wtedy zdecydowanie najbardziej lubię fotografować krajobraz.

Autorem artykułu jest Michał Kudłacz, zawodowy fotograf. Przy współpracy z jego studiem eFotografia, specjalnie dla Klientów biura podróży Victoria Travel mamy propozycję obróbki i druku zdjęć z Waszych wakacyjnych wyjazdów. Profesjonalne opracowanie pakietu 250 zdjęć i wydrukowanie albumu w formie fotoksiążki jest dostępne w cenie 299 PLN zamiast 399 PLN. Oferta jest dostępna na hasło „Victoria Travel”. Więcej o ofercie specjalnej..

Chcesz wydrukować swoje zdjęcia z wakacji?

Skontaktuj się z nami a zrobimy to dla Ciebie w sposób profesjonalny.